اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ ، اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً
 • آغاز برنامه دوربین گذاری زیستگاه های حیات وحش از الموت غربی

  برنامه دوربین گذاری زیستگاه های حیات وحش در راستای پروژه حفاظت از گوشتخواران استان قزوین از زیستگاه های الموت غربی آغاز شد. اداره کل حفاظت محیط ...

  IMG_20170828_163923

  برنامه دوربین گذاری زیستگاه های حیات وحش در راستای پروژه حفاظت از گوشتخواران استان قزوین از زیستگاه های الموت غربی آغاز شد.

  اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین با همکاری پروژه حفاظت ازگوشتخوارن قزوین با تدوین برنامه ای مدون، فاز اول دوربین گذاری زیستگاه های حیات وحش را با هدف بررسی وضعیت و پایش گوشتخواران و نیز تخمین حداقل اندازه جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق مورد بررسی آن در استان، با نصب چندین دستگاه دوربین تله ای در زیستگاه های منطقه الموت غربی آغاز کرد.

  این برنامه که در قالب پروژه حفاظت از گوشتخواران قزوین در اجراست، تا اوایل زمستان سالجاری ادامه خواهد یافت.

  از آنجا که دانستن اندازه جمعیت گوشتخواران از اولین قدم ها برای حفاظت از این گونه های کمیاب است، یکی از مهمترین اهداف این برنامه دوربین گذاری، تخمین حداقل اندازه جمعیت پلنگ ایرانی در زیستگاه های مورد بررسی آن در استان است. افزایش اطلاعات در مورد حیات وحش و خصوصا گونه های کمیاب و نادر که مشاده آنها بصورت مستقیم بسیار دشوار است، از دیگر اهداف این برنامه است.
  نتایج بدست آمده از این برنامه های دوربین گذاری در برنامه ریزی ها و تصمیمات مدیریتی مناطق مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  محدودیت در تعداد دوربین و صعب العبور بودن مسیر دسترسی به برخی نقاط برای نصب دوربین با توجه به اهمیت این نقاط، از مهمترین چالش های این بخش از پروژه حفاظت از گوشتخواران هستند.

  دوربین های تله ای با ورودشان به عرصه مطالعات حیات وحش کمک شایانی به پژوهشگران این عرصه و برنامه های حفاظتی دنیا کرده اند، به گونه ای که متخصصین حیات وحش از آن بعنوان انقلابی در عرصه مطالعات حیات وحش یاد می کنند.

  IMG_20170828_172406

  استان قزوین با دارا بودن تنوع زیستگاهی بسیار بالا، از مهمترین زیستگاه های گوشتخواران در کشور است به گونه ای که بزرگترین و کوچکترین گوشتخوار ایران به ترتیب خرس قهوه ای و راسو را در خود جای داده است و همچنین یکی از کوریدورهای مهم برای گونه پلنگ ایرانی است.

  اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین با همکاری پروژه حفاظت از گوشتخواران، با تدوین برنامه های راهبردی بلند مدت برای حفاظت از گوشتخواران با تمرکز بر گوشتخواران بزرگ جثه و با تاکید بر مشارکت حداکثری جوامع محلی در امر حفاظت، سعی دارد برنامه های حفاظتی خود را پیش برده و از نسل این زیستمندان ارزشمند در برابر انقراض حفاظت کند.

   

  00

  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  بخشدار الموت غربی

  اکبر رحمتی بخشدار رودبار الموت غربی
  تبلیغات
  تبلیغات
  تبلیغات
  تبلیغات
  تبلیغات
  تبلیغات
  تبلیغات